Kredyty samochodowe ? o czym trzeba wiedzieć?

Coraz więcej osób decyduje się na zakup własnego auta ? nie da się ukryć, że ułatwia to życie w ogromnym stopniu, zapewniając komfort jakiego brakuje przy podróżowaniu środkami masowej komunikacji. Porządny samochód to jednak spory wydatek ? dlatego też banki wyszły naprzeciw potrzebom kierowców, wprowadzając do swych ofert kredyty samochodowe. Jest to aktualnie jeden z najczęściej wykorzystywanych przez Polaków produktów finansowych.

Osoby zamierzające skorzystać z tej opcji powinny o kilku rzeczach wiedzieć. Przede wszystkim brak zdolności kredytowej na odpowiednio wysokim poziomie bądź nie najlepsze noty w Biurze Informacji Kredytowej przekreślają szanse na pozytywne rozpatrzenie wniosku. Trzeba mieć zatem pewność, że ze spełnieniem tych akurat warunków nie będzie żadnych problemów. Kolejne kwestie tyczą się przedmiotu umowy kredytowej ? czyli samochodu. Należy mieć świadomość, że banki nie udzielają kredytów na wszystkie samochody. W tym względzie obowiązują pewne ograniczenia. Kluczową sprawą jest w tym momencie wiek pojazdu.

Obowiązuje tu zasada ? im młodsze auto, tym lepiej. Chociaż banki składają rozmaite deklaracje, to w praktyce nie ma możliwości dostania kredytu na samochód liczący więcej niż 8 lat. Poza tym im starszy on jest, tym krótszy okres kredytowania (a więc i wyższe raty) i tym większy jego koszt, bardziej uciążliwe dla kierowcy są też wymagania banku dotyczące między innymi wkładu własnego oraz rodzaju zabezpieczeń spłaty zobowiązania (w rezultacie taki autokredyt nie musi się wcale opłacać).